תפריט נגישות

עמוד פריט מידע

אנדרטה לזכר חללי ה"הגנה" ו"חזית חמש" במלחמת העצמאות

אנדרטה לזכר חללי ה"הגנה" ו"חזית חמש" במלחמת העצמאות

האנדרטה ניצבת מצפון לחולון, על גבעת כורכר, היא תל א-ריש, ליד תל גיבורים.
במקום זה ניצבת מצדית (פילבוקס), אשר הוקמה בתקופת השלטון הבריטי והיתה עמדה ערבית, שחלשה על חולון בעת מלחמת העצמאות. מצדית זו היתה לאנדרטה לזכר הלוחמים, שנפלו בקרבות על התל ועל שחרור חולון.
על המצדית נכתב באותיות מתכת גדולות: "לזכר חללי ההגנה ולוחמי חזית חמש אשר נתנו את חייהם במלחמת השחרור ועל כבוש מבצר זה". בתוך המצדית לוח זיכרון, ובו שמות 85 החללים.
האנדרטה מוקפת בגן נרחב, ובו מגרש שעשועים, מדשאות ואמפיתיאטרון. מדי שנה נערך במקום זה ביום הקרב טקס זיכרון לחללי המאבק בהשתתפות המשפחות השכולות.
במלחמת העצמאות היה התל חלק מ"חזית חמש" שכללה את האזורים בת ים, חולון ומקוה ישראל. הגבעה, שנקראה תל א-ריש, היתה אחד ממעוזי הערבים בחזית, וממנה חלשו על שכונותיה המערביות של חולון. במסגרת מבצע "חמץ" בפסח תש"ח תוכנן כיבוש המקום והשכונות הערביות הסמוכות לו.
המבצע החל ב-28 באפריל 1948 אחר חצות. בשעות הלילה כבש כוח מ"גבעתי" את המקום והחל להתקדם בתוך השכונות הערביות. לקראת שחר פתחו הערבים בהתקפת נגד כבדה. התפתח קרב קשה, ובסופו נסוגו הכוחות, לאחר שנגרמו להם אבדות קשות - הרוגים, פצועים ונעדרים. לבסוף, ב-13 במאי 1948, יום כניעתה של יפו, נכנעו הכפרים לכוחות ה"הגנה", ובמקום הוקמה שכונת מגורים לעולים חדשים, ושמה תל גיבורים.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה